No translation available, sorry! 🙂

Euroopa Innovatsiooni ja Tehnoloogia Instituut (EIT Health) ning Eesti Geenivaramu tunnustasid Tartus sel nädalavahetusel toimunud “BioInnvoation Days 2018” häkatonil MediKeep’i poolt loodavat innovaatilist lahendust, milles lähtutakse inimeste terviseteadlikkuse tõstmiseks geneetilisest informatsioonist. Ettevõte plaanib koostööd Eesti Geenivaramuga ja ĂĽlikoolidega nii Eestist kui ka mujalt Euroopast, et kiirendada personaalmeditsiini arengut ja tuua teaduse kasulik info inimestele taskusse – nende mobiiltelefoni. MediKeep on juba täna toimiv rakendus iOS ja Androidile ravimikapi haldamiseks, kuid esitatud idee on rakenduse edasiarendus.

MediKeep team @hackathon

Häkatonil tutvustas MediKeep ideed, mida annaks lisaväärtusena pakkuda ka kõigile geenidoonoritele. Olles juba teinud põhjaliku geenitesti on inimesele võimalik anda tagasisidet pikema perioodi jooksul ja mitmes eri valdkonnas nagu näiteks ravimite või dieedi sobivus, haigusriskid või võimalusel ka inimest tulevikus kimbutavate haiguste ennetamine. Piisava hulga geeniandmete pealt on võimalik pakkuda ka palju personaliseeritud tooteid või teenuseid ja see ei pea piirduma ĂĽhekordse raporti või tagasisidega. “Hetkel kõige kulukam osa sellisest personaalsest teenusest ongi genotĂĽpiseerimise hind ehk DNA testi laboriteenus,” põhjendab geenitestide eraturu hinda MediKeepi asutaja Kerti Alev.

“Geenidoonoritele on aga geenitest juba tehtud ja väga paljud on huvitatud ka tagasisidest. On ehk meie ĂĽhine huvi, et inimestele sellised lahendused võimalikult kättesaadavaks teha ning soov teha seda usaldusväärselt ja teaduspõhiselt. Geenides on palju sellist infot, mis iga inimese tervist individuaalselt parandada või hoida aitaks, miks mitte leida kiiremini ka tõhusam ravi, sest aeg on ainus asi, mida me endale juurde ei saa”, selgitab Alev.

Ka riigi tasandil on Eestis juba palju mõeldud personaalmeditsiini liitmisest tervishoiusüsteemi, kuid eraettevõted jõuavad tihti oma arendustega kiiremini kasutajani. Nii on ka MediKeep loonud testgrupi, millega võib liituda igaüks, kes on valmis oma geenitesti eest ise tasuma, et juba paari kuuga esimesi vastuseid saada, kuid testgrupi kohtade arv on piiratud.

Testgrupile lubatakse esialgseid vastuseid näiteks kohvi metabolismi, mõne ravimi sobivuse ja pärilike haiguste olemasolu kohta juba käesoleva aasta juunis-juulis. Milliseks aga kujuneb avalikkusele pakutav lõpptoode, ei ole täna veel teada. Ettevõtte arendaja on lootusrikas: “Täna pakub genotĂĽpiseerimise teenust meile Eesti Geenivaramu tuumiklabor, kuid geenidest tuleva info tagasiside andmine on veel meie endi õlul. Meil on kasutada ĂĽle 25 000 avaliku teadusartikli Euroopast ja Ameerikast ning võimekus sealt esialgset tagasisidet automatiseerida ja kasutajale tagasi anda. Loodame, et nädalavahetusel saadud tunnustus aitab aga Eesti Geenivaramul ja ĂĽlikoolidel meie ĂĽhiste eesmärkidega konkreetsemalt edasi minna”.

Häkatonil osalenud MediKeepi tiimiliikme KĂĽlli Linde sõnul on ta DNA testi sooritanud ja juba teinud tervisekäitumist muutvaid otsuseid: “Sain teada, et mul on geneetiliselt kehvem põhi omastada vajalikku mineraalainet folaati. Seetõttu pööran salativalikul rohkem tähelepanu just folaadirohke spinati olemasolule, mis mulle personaalselt oluline on.” Kerti Alev lisab, et “peagi oleme oma testkasutajate Facebooki grupis alustamas ka esimest biohäkkimise mini-challenge, kus kõigil, kellel on leitud folaadi kehvem omastamine, sooritavad ka veretesti ja kehvade tulemuste ilmnemisel pĂĽĂĽtakse folaadi taset mõne kuuga läbi tervisliku toitumise tõsta ja edaspidi hoida. Plaanis on kaasata ka toitumisnõustaja.”

Testgrupi viimased kohad on saadaval siin ja liitumine lõpeb 15.mail või kuni kohti jätkub.

Spark Hubis 27.-28. aprillil aset leidnud Bioinnovatsiooni ĂĽritusel osalesid start-upid biomajanduse, tuleviku toidu, biopanga, aktiivse vananemise ja tervishoiu edendamise teemadel. Rahvusvahelisel biomeditsiini, -tehnoloogia ja -majanduse hackathonil “Bioinnovation Days” Tartus tunnustas Euroopa Innovatsiooni ja Tehnoloogia Instituut Eestist pärit personaalmeditsiini startupi MediKeep esimese auhinnaga. Rahvusvaheline žürii hindas parimate meeskondade tunnustamisel 5 peamist kriteeriumit, millleks olid vajaduse hindamine, lahendus uudsus ja potentsiaal, tegevuskava ja prototĂĽĂĽbi olemasolu, meeskonna võimekus ning kaasahaarava narratiivi esitamisoskus.

 

RELATED POSTS